کتاب دکتر فاستوس

اثر کریستوفر مارلو از انتشارات علمی و فرهنگی - مترجم: لطفعلی صورتگر-ادبیات کلاسیک

اين نمايشنامه از سرگذشت دردناك دانشمندي به نام «دكتر فاستوس» سخن مي گويد. فاستوس در حكمت و الهيات و منطق، يگانه عصر خويش است، ولي از اين برتري خشنود نيست؛ سر در پي سحر و جادوگري مي گذارد و پشت پا به اعتقادات مذهبي پدران خود مي زند و روح خود را به بهاي بيست و چهار سال زندگي بي دغدغه و قدرت بي اندازه به شيطان مي فروشد. فاستوس در اين فرصت به كارهاي شگرفي دست مي زند كه از توانايي آدمي بيرون است، ولي سرانجام زمان مقرر فرا مي رسد و وجدان او دستخوش پشيماني مي شود.

اين نمايشنامه شهوت مفرط آدمي را به تحصيل دانش و پايان كار كساني كه وجدان و عواطف و ايمان خويش را در آستانه علم قرباني مي كنند، نشان مي دهد و از پيروزي آزمنداني سخن مي گويد كه براي رسيدن به آرزوي خود از همه چيز مي گذرند؛ ولي همين پيروزي، خود موجب سرنگوني آن ها مي شود و ديري نمي گذرد كه به روزگار سياه مي نشيند و به مرگي شوم و نكبت بار مي ميرد.

نمايشنامه هنرمندانه مارلو هميشه پسند خاطر جهانيان بوده است، خاصه امروز كه دامنه دانش وسعتي دهشتناك يافته و زندگي بشر را مورد تهديد قرار داده است.


خرید کتاب دکتر فاستوس
جستجوی کتاب دکتر فاستوس در گودریدز

معرفی کتاب دکتر فاستوس از نگاه کاربران
متاسفانه بخش هایی از این نمایشنامه که حاوی گفتگوهای جالبی بین ابلیس ،مفیس تافلیس و بلزی بوب هست ، و همین طور یکی دو پرده از نمایشنامه ، اصلا ترجمه نشده بود ، کلی از شخصیت ها کلا حذف شده بودن و حتی اشاره ای هم بهشون نشده بود.چقدر حیف که چنین نوشته هایی به دست مترجمان بی خرد قربانی می شوند و ارزش واقعی خودشون رو از دست میدن

مشاهده لینک اصلی
سر و تو داستان نمی خواند. اول چنان سخن می رود که گویی فاستوس در پی ثروت و قدرت است، اما هر چه رو به پایان می رویم خصوصا در بندهای پایانی عملا علم و دانش و شناخت رازهای جهان مطرح می شود. کلا سیر داستانیش پندان معقول و دلنشین نبود. اما در کل بخش هایی که من لحظه ای دوست داشتم قسمت معرفی هفت گناه کبیره در قالب هفت شخصیت ( عالی! )، قسمت درخواست برای احضار روح هلن - معشوقه ی پاریس - ( این کمتر البته )، و بخش های پراکنده ی دیگر بود.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب دکتر فاستوس


 کتاب قلب رازگو
 کتاب بچه های آینه
 کتاب موش و گربه
 کتاب هراس
 کتاب فارنهایت 451
 کتاب بی ریشه